http://www.medverus.lt http://www.medverus.lt http://www.superkuauto.eu http://www.superkuauto.eu

Pajamų deklaravimas. Ką turi žinoti šiemet?

Daug aistrų sukėlęs elektroninis gyventojų surašymas šiemet užgožė pajamų ir turto deklaracijų pateikimo startą. Kaip ir kiekvienais metais, gyventojai savo pajamų ir turto deklaracijas gali pateikti elektroniniu būdu arba Valstybinės mokesčių inspekcijos padaliniuose užpildyti popierinį variantą. Preliminarios deklaracijos pateiktos Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS).

Pernai deklaracijos daliai gyventojų sukėlė šoką. Dirbantys ir kiekvieną mėnesį mokesčius mokėję žmonės sužinojo, kad yra skolingi valstybei. Užpernai įsigaliojusi paini neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) skaičiavimo tvarka suklaidino dalį dirbančiųjų ir deklaravę pajamas jie valstybei turėjo sumokėti apvalias sumas. Kiti sužinojo, kad yra skolingi privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Šiemet tokių didelių nemalonių staigmenų neturėtų būti, tačiau naujovių yra.

Kas naujo? Visų pirma, pasikeitė EDS dizainas, todėl nenustebkite kompiuterio lange išvydę atnaujintas deklaracijos formas. Svarbiausia naujovė – deklaraciją taisyti ir pildyti galima daug paprasčiau. Nebereikia jos parsisiųsti į savo kompiuterį ir pildyti specialia programa – dabar viskas vyksta „on line“. Be to, sistema tapo „protingesnė“ – ji iškart parodo klaidą, jeigu įvesite netikslius duomenis. Taip pat atsirado galimybė išsaugoti tarpinius rezultatus ir dokumento pildymą pratęsti vėliau. Šiemet su mokesčių inspekcijos konsultantais galite susisiekti ne tik trumpuoju numeriu 1882, bet ir socialiniame tinkle „Facebook“.

Kas privalo deklaruoti pajamas?
Pajamas bei turtą privalo deklaruoti politikai, tarnautojai ir jų šeimos nariai. Jeigu norite sužinoti, ar patenkate į tą sąrašą, tai jums reikia perskaityti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnį. Pajamų deklaracijas taip pat privalo pateikti individualią veiklą pagal pažymas ir verslo liudijimus vykdę gyventojai. Tai galioja ir pajamų gavusiems, ir pajamų negavusiems individualią veiklą vykdžiusiems gyventojams. Deklaracijos privalomos ir ūkininkams.

Na, ir dar apie painųjį NPD. Citata iš mokesčių inspekcijos pranešimo: „Gyventojai šiemet vėl gali teikti deklaracijas bei susigrąžinti dalį mokesčio, jei praėjusiais metais pasinaudojo per mažu ar visai nesinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu. Tie gyventojai, kurie pasinaudojo per dideliu NPD, turėtų pateikti deklaraciją bei sumokėti mokestį“. Jeigu nežinote, ar pasinaudojote „per dideliu NPD“, tai deklaraciją geriau pateikite, kad gegužę jūsų neužkluptų nemaloni žinia, jog esate skolingas valstybei.

Kas gali tikėtis susigrąžinti dalį mokesčių? Jau minėjome, kad dalį pajamų atgaus tie, kas pasinaudojo per mažu NPD arba juo visai nepasinaudojo. Susigrąžinti dalį išlaidų galės gyvybės draudimo, pensijų įmokas mokėję gyventojai. Mokesčių lengvata taip pat galioja už pirmas studijas ar pirmą profesinį mokymą bei palūkanas už vieną iki 2008 gruodžio 31 d. paimtą būsto kreditą mokėjusiems žmonėms. Tačiau yra viena esminė sąlyga – dalis išlaidų bus kompensuota tik tiems, kurių pajamos pernai buvo apmokestintos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu.

Kokių pajamų preliminarioje deklaracijoje nėra? Preliminarioje deklaracijoje nėra informacijos apie B klasės pajamas: individualios veiklos, kilnojamojo turto, vertybinių popierių pardavimo ir kitas. Tačiau gali būti, kad toks pajamos yra trečiųjų šalių pateiktoje pažymoje, kurią rasite savo elektroninės deklaravimo sistemos profilyje. Šiemet preliminarioje deklaracijoje yra duomenys, reikalingi apskaičiuoti PSD įmokas.

Kiek deklaravimas truks? Pajamas ir turtą deklaruoti reikia iki gegužės 2 dienos. Jeigu deklaraciją pateiksite elektroniniu būdu ir joje nebus klaidų, tai kovo pabaigoje galite tikėtis sulaukti permokų gražinimo. Tie, kas pateiks popierinę deklaraciją, permokų turės laukti vėliausiai iki liepos 31 dienos.

 • 2011-03-21 | bum

  ten nera ir darbo birzos mokamu nedarbo pasalpu. minimuma gaunantis – pajamu turi. gaunantis nedarbo netekimo ismoka 650 lt – pajamu kaip ir neturi. tai ne PAJAMU – tai MOKESCIU DEKLARACIJA. Pajamu deklaracijoje turetu atsispindeti VISOS pajamos. pencijos irgi. gi visokios pareigunu ir valstybines pencijos lenkia minimalia alga. minimuma uzdirbantis – turi pajamu, o pancijos pajamom nelaikomos…

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-03-18 | ineta

  „Mokesčių lengvata… taip pat galioja už iki 2008 gruodžio 31 d. paimtą būsto kreditą mokėjusiems žmonėms. “

  Negaliu suprasti mūsų valstybės. Esu nusivylusi ir jačiuosi diskriminuojama.
  O jei būsto kreditas paimtas 2009 vasario 11 d. Palūkanos dar aukštesnės, mokesčiai dar didesni… Taciau iš valstybės jau negaliu tikėtis mokesčių lengvatos. Pinigai gražinami tik tiems kurie kreditus gavo iki 2008 12 31 Nors ir esu pilnavertis valstybes pilietis ir visų mokesčių mokėtojas… pavėlavau daugiau nei mėnesiu paimti būsto kredito pakolą. Kas gi yra tie mūsų valstybės įstatymai… Sausas nežmoniškumas. Atskirti vienus žmones nuo kitų… iki ir po…???

  Atsakyti  |   Į viršų
  • 2011-03-21 | Julius

   Prie gero greit priprantama. Jei vieną dieną lengvata atsirado tai tikėtina kad vieną dieną ją panaikins ir čia visada atsiras tokių kuriems netiks data nuo kada ji bus panaikinta. Beje abejoju ar imdama paskolą skaičiavai kiek tau valstybė gražintų pinigų iš sumokėtų įmokų.

   Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-03-17 | Jurgita

  UOj įdėmiai tikrinkit Sodros perduotus duomenis.. jei neturėčiau permokos, tai būčiau skolinga. Eisiu bartis ir aiškintis, ką jie ten pateikė…

  Atsakyti  |   Į viršų

Parašykite savo nuomonę

Prašome į šį lauką nieko nerašyti