http://www.medverus.lt http://www.medverus.lt http://www.superkuauto.eu http://www.superkuauto.eu

Fizinių asmenų bankroto įstatymas. Kaip tai veikia?

Nors Fizinių asmenų bankroto įstatymas ir vėluoja jau gerus dvejus metus, tačiau jis vis dar aktualus tūkstančiams lietuvių. Projektas, kurį pateikė Ūkio ministerija, šiuo metu svarstomas Vyriausybėje. Vis dėlto jis sulaukė kritikos dėl neaiškių sąvokų, kas gali bankrutuoti, o kas ne. Be to, griežtos jo nuostatos nuo skolų išsilaisvinti greičiausiai leis tik nedidelei daliai lietuvių.

Fizinių asmenų bankroto įstatymo tikslas – leisti žmonėms išmokėti savo skolas (arba dalį skolų) ir atkūrus mokumą pradėti gyvenimą iš naujo. Tokiu atveju žmogus būtų apsaugotas nuo visiško žlugimo, tačiau skolintojai gali likti nusivylę, nes dalį skolų jiems tiesiog tektų nurašyti.

Pateiktame projekte numatyta, kad bankrutuoti Lietuvoje galės fiziniai asmenys, turintis 20 tūkst. litų ir didesnes skolas. Bankrotą inicijuoti galės tik pats asmuo. Jam reikės kreiptis į teismą, kreditoriai už jį to padaryti negalės. Ilgiausias procedūros terminas – 5 metai. Jeigu po tiek laiko dar nebus grąžintos visos skolos, jos bus nurašytos. Bankrutuoti bus galima vieną kartą per 10 metų.

Labiausiai priešinasi bankai

Fizinių asmenų bankrotui labiausiai priešinasi bankai ir kitos kreditus dalijančios bendrovės. Jų teigimu, lietuviai gali imti piktnaudžiauti galimybe atsikratyti skolų ir todėl šalyje pabrangtų skolinimasis absoliučiai visiems, o tai sulėtintų vidaus vartojimo atsigavimą. Be to, bankininkams ir jų atstovams kitose organizacijose nepatinka, kad bankrutuoti bus leista dar prieš šio įstatymo įsigaliojimą prasiskolinusiems piliečiams. Jie aiškina, kad ekonominio pakilimo metu neatsakingai skolinęsi lietuviai galės išsukti uodegą. Tačiau bankininkai pamiršta pasakyti, kad dėl neatsakingo skolinimosi bumo jie buvo kalti tiek pat, kiek ir klientai.

Vis dėlto jeigu Seimas pritars įstatymo projektui, kuris šiuo metu ruošiamas Vyriausybėje, tai piktnaudžiauti gali bandyti tik labai gudrūs ir drąsūs, arba visiški kvailiai. Dabartinės įstatymo nuostatos yra pakankamai griežtos skolininko atžvilgiu. Bankrutuoti nusprendęs žmogus turės atiduoti visą savo turtą ir iki penkerių metų didelę dalį savo pajamų skirti skoloms padengti. Be to, skolų grąžinimo grafikas greičiausiai turės būti derinamas su kreditoriais ir tik tada teismas leis pradėti bankroto procedūrą.

Pasinaudoti galės dalis skolininkų

Jeigu Fizinių asmenų įstatymo projekto nuostatos iš esmės nepasikeis ir jis jis bus patvirtintas Seime, tai bankroto galimybe pasinaudoti galės nedidelė dalis į skolas įbridusių žmonių. Tai rodo Latvijos ir Čekijos pavyzdžiai, kurios Fizinių asmenų bankroto įstatymus patvirtino dar krizės pradžioje(2008-2009 m). Nemažą dalį latvių ir čekų nuo mokumo atkūrimo procedūros atbaidė didelės administravimo išlaidos. Mažas pajamas gaunantiems žmonėms tenka papildomai skolintis, jeigu jie nori bankrutuoti. Čekijoje šiuo įstatymo daugiausia naudojasi vidutines ir aukštesnes pajamas gaunantys miestų gyventojai.

Jeigu vidutinį ar šiek tiek mažesnį atlyginimą gaunantis lietuvis ryžtųsi bankrotui, jam iki penkerių metų tekstų verstis su itin kukliomis pajamomis. Be to, bankai ir kitos finansų sektoriaus įmonės per bankroto procedūrą skolų atsikračiusį klientą gali vertinti griežčiau, todėl net ir baigus procedūrą skolintis bus sunkiau.

Sąlygos skolininkui griežtėja

Nors fizinių asmenų bankroto įstatymai galioja daugelyje Vakarų Europos šalių ir JAV, tačiau jų nuostatos labai skiriasi. Įstatymų leidėjams tenka laviruoti tarp skolininko apsaugos ir sukčiavimo prevencijos, todėl procedūra yra sudėtinga visur.

Pavyzdžiui, Prancūzijoje bankroto procesas gali tęstis net iki dešimt metų. D.Britanijoje bankrutavusiam asmeniui trejus metus draudžiama skolintis, turėti savo verslą, vertis teisininko praktika. Bene palankiausia skolininkui bankroto procedūra yra JAV, nes ten žmogus gali pasirinkti, kaip atiduoti skolas: atsisakyti viso turimo turto ar atiduoti skolas iš savo uždarbio per penkerius metus, o likusios (jeigu nebus išmokėtos per 5 metus) bus nurašytos. Tiesa, fizinių asmenų bankroto įstatymas valstijose buvo sugriežtintas 2005 metais, nes vis daugiau amerikiečių naudojosi  palankiomis sąlygomis ir po bankroto procedūros net susikraudavo didesnius turtus. Be to, už Atlanto bankrutavęs žmogus 10 metų turi prastesnes sąlygas gauti naują paskolą.

Tipas: Įstatymai

Žymos: , ,

 • 2012-02-25 | Rasa

  Pritariu Mindaugui visu 100% ! Mes daugiavaike seima,is paskolos pasistatem savo vieninteli busta.Gyvenam ne del vaiku,o del banko,kad tik netektu atsidurt gatvej.Komunalininkai ir kt.-antroj vietoj,nes namus issaugot svarbiau nei gyvent su elektra ar vandeniu.Neisgalint issimoketi bus paimtas namas,mes su trim vaikais i gatve ir dar liekam skoloj iki gyvenimo galo.Kokia iseitis???? Kaip gyventi? Kaip ir KUR vaikus auginti? Juk ir paskola emem,kad turetumem,kur gyvent,o ne banka praturtinti. Manau,pasinaudojus siuo istatymu didesniais vargsais,kokie esam dabar(liko 35m.),tikrai nebusim :-)

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-11-07 | keisas

  kas sekat naujienas, naujienos apie fizinių asmenų bankroto kelią – http://www.adminbiuras.lt/fiziniu-asmenu-bankrotas

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-10 | juristas

  Cekijoje siuo istatymo daugiausia naudojasi vidutines ir aukstesnes pajamas gaunantys (turtingi) miestu gyventojai.

  - nes bankrutuojantis (neturintis nei pinigu nei turto) bankrutuoti tiesiog negali,
  mat uz „bankroto byla“ reik sumoketi didelius pinigus, kuriu joks kreditas neduoda!

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-03-20 | mindaugas

  visdelto naujojo istatimo projaktas kad ir koks grieztas butu kaip as ji suprantu ira geresne alternatyva negu dabar ira situacija. imant paskola buvau nieko nebaiges vaikezas kuris uzdirbdavo statybu sektoriuje nuo 4000 iki 8-9000lt per menesi dirbau daug bei sunkei jog gauciau tokius pinigus o ir krizes nei is tolo nesimate. tacau karti realybe dave tai kas ira kai menesines pajamos ira apie 20procentu menkesnes negu pati paskolos imoka bei komunalinei mokesciai. tad tenka rinktis arba paskola ir anstoliu laiskai uz komunalines paslaugas bei badavimas arba komunalinei mokesciai bei kreditoriu grasinimai bei tie patis anstoliai ir tas pat badavimas. visgi nekaltinu kitu nes kredita paemiau as taciau kreditoius ligei toks pat atsakingas duodamas 19metu vaikinui 130000lt kuris tik baiges 12klasiu be jokiu garantiju bei perspekyvu tiesiog su sendienos geromis pajamomis ir pazadu jog bus gerai bei grazins pajamas. sutikciau parduoti buta bei grazinti tai ka paemes del to kalbu nera. bet mano nuomone patis bankai stume i bankrota bei skurda nes asmeniskai prasidejus sunkumams kai tik krito kainos neleido parduoti turimo turto bei isvengti didesniu bedu. atejus kritinem taskui nesutiko atristi palukanu bei palikti sumazejuses palukanas del ko imokos bei komunalines sumos smazetu iki daug maz realiu sumu sendienos gaunamosm pajamom. jei kam kaskas buvo panasaus kaip man tuomet visa tai aisku jog netik zmogus kaltas del lietuvos skoliniku bedu taciau dalimi ir patis bankai lengvabudiskai tikedamesi prisikisti kisenes.

  Atsakyti  |   Į viršų

Parašykite savo nuomonę

Prašome į šį lauką nieko nerašyti