http://www.medverus.lt http://www.medverus.lt http://www.superkuauto.eu http://www.superkuauto.eu

Protestai dėl ACTA – sezoninis panikos priepuolis

Apie autorių teises ir visokius tokius dalykus aš jau kalbėjau Pinigų kartoje, bet tai buvo susiję daugiausiai su elektroninėmis knygomis ir kodėl jos Lietuvoje neturi ateities, ir kas dėl to kaltas.

Susidomėjimas buvo sprogstamas (taip sako Pinigų kartos portalo skaitytojų sekimo, vindinkacijos ir pataisos darbų tarnyba), tačiau reikia pastebėti, kad visos pusės liko prie savo nuomonių. Rekordinis skaičius žmonių atėjo pasakyti, kad to Užkalnio nežino, jis jiems absoliučiai neįdomus, jo knygų ir straipsnių nepirktų anei popierinių anei elektroninių, ir net dykai neimtų, ir kad autorius yra sad and pathetic, nes negalėdamas sudominti skaitytojo savo menkaverte kūryba (kurios net kūryba nepavadinsi), jis tikisi, kad kubiloidų ir kitų jankių ir korporacijų subinlaižių valdžia privers skaitytojus sunešti jam taip trokštamų pinigėlių*.

Kaip sykis šie straipsniai sutapo su įsisiūbavusiais protestais dėl ACTA, naujos tarptautinės sutarties kovai su piratavimu. Kol aš užsiiminėjau kita savo veikla – visokiomis televizijos laidomis, straipsniais ir nauju kūdikiu (restoranų apžvalgų portalu Laukinės žąsys), apie ACTA ir kodėl sutartis bloga prirašė visi, kam ne vis tiek.

Kai išsamiai išdėliojo nuomones tuo klausimu tokie Lietuvos blogosferos grandai, kaip Buržujus ir Rokiškis (pastarasis eilinį kartą sukėlė kognityvinį disonansą daugeliui, paleidęs antrą straipsnį, kuriame paaiškino, kad nors jis prieš ACTA, jis taip pat ir prieš piratus), tai man pasidarė sudėtinga. Viena vertus, vargu ar ką pridėsiu, antra vertus – tylėti irgi ne fasonas, nes sudiev tada ambicijoms tapti visuomenei žinomu autoriumi.

Tai štai, pirmiausia sutrauksiu ir išgryninsiu konfliktą iki vieno sakinio su keliais kableliais. Nauja sutartis suteiks papildomus svertus kovai su piratavimu, sako jos kūrėjai ir palaikytojai, o jos priešininkai mano, kad sutartyje numatytos poveikio priemonės leis stambioms bendrovėms kontroliuoti laisvą minties sklaidą internete IR visos priemonės, kurias numato ACTA, jau yra kituose įstatymuose.

Sąmoningai atskyriau šią esminę dalį nuo visos kitos, tyčia priveltos, argumentų pūgos – kad, girdi, apskritai kas yra piratavimas, kad dalinimasis negali būti nusikaltimas, ir, kaip nurodė viena iš odiozinių figūrų, Darius Pocevičius, apskritai jei kažkas neturi pinigų susimokėti už filmą, tai negalima jam drausti žiūrėti to filmo nemokamai.

Čia šiaip diskusija galėtų ir baigtis, kadangi jei kokio nors protesto priešakyje (arba bent jau kartu su jais) yra anarchistai ir judėjimas „Užimk Vilnių“ (suprask, išvestinis nuo nusmukusių kelnių turtingų nepraustuolių su iPadais, „Occupy Wall Street“), tai man automatiškai signalizuoja, kad tai, prieš ką jie protestuoja, aš palaikau.

Maža to, kai būna toks tekstas: „Tie, kurie neturi pinigų, jie galėtų po kurio laiko atsisiųsti tą filmą ir perskaityti tą knygą. Jiems negalima uždrausti informacijos arba kažkokios ten knygos arba filmo vien dėl to, kad jie ten neturi tiek pinigų„, tai jau darosi tiesiog nefasonas ginčytis. Čia išvis čegevariškas nusitampymas, po kurio turėtų sekti (ir dažniausiai seka), „žmogaus negalima išmesti į gatvę vien todėl, kad jis negali susimokėti už nekilnojamojo turto paskolą – kas mums svarbiau, žmogus ar banko balansas?“, „farmaciniai patentai žudo Trečiojo Pasaulio vaikus“ ir „kapitalizmas atėjo į aklavietę“.

Akivaizdu, kad viena varomųjų jėgų yra zoologinė neapykanta stambiam verslui, kapitalizmui ir jo darbams ir interesams (visiems, kas pasidaro daug pinigų), todėl čia galima būtų ir nesikalbėti toliau, nes nėra didesnės beviltybės, nei ginčai su antikapitalistais ir antiglobalistais. Kiekvieno jų rankose – iPadai arba bent jau mobiliojo ryšio telefonai, tai yra, įrodymai, kad jie neteisūs, nes būtent stambus kapitalas su dideliais ištekliais ir sugebėjimais milijonus ir milijardus sukišti į naujas technologijas ir infrastruktūrą įgalina pagaminti visus tuos dalykus, kuriais jie naudojasi kiekvieną dieną, o būtent globalizavimas (t.y., „vergų darbas“ Kinijoje ir Indonezijoje) įgalina tuos dalykus pagaminti taip pigiai, kad juos gali nusipirkti ir patys protestuotojai už savo varganas pajamas arba už pajamas savo tėvų, kurie juos netinkamai išauklėjo**.

Bet aš vistik pareikšiu savo nuomonę. ACTA, kaip ir daugelis tokio masto dokumentų, tikrai turi nemažai keistų arba netobulų dalykų, kurie tampa baisūs, jei jų įgyvendinimą įsivaizduosim pačiame baisiausiame variante. Fantazuojant labai lengva sukurti scenarijų, kuris nukraupins visus: oro uostuose tikrins nešiojamų kompiuterių turinį, ir radę nelegalių MP3 failų, kompiuterį sunaikins, o savininką nuves už oro uosto pastato, užriš akis, išžagins ir sušaudys. Vos radusios nepatinkantį joms turinį, korporacijos galės užtrumpinti ištisus tinklalapius ir interneto paslaugų teikėjus, ir jie įves griežtą cenzūrą.

Panašus ekstremalus interpretavimas yra nieko nauja gyvenime. Panašiai buvo JAV ir kitose šalyse po 9/11 teroro išpuolių: valdžia reagavo naujomis įstatymų priemonėmis, tos priemonės ne visuomet buvo protingai taikomos (ypač kalbant apie tuos pačius nelemtuosius oro uostus – kas ten tokio yra, kad sutraukia tokį ažiotažą?), ir tuomet visi, kas netingi, pradeda kurti sąmokslo teorijas apie tai, kaip dar valdžia gali taikyti naujuosius įstatymus, jei tik užsimanys. Žmonės bus suimami, kalinami, kankinami ir galbūt net žudomi be teismo, pasaulis pavirs Guantanamo kalėjimu ir kad to nebūtų, įstatymą reikia atšaukti.

Gaunasi tokia išplėstinė, globalinė Garliava: klanas, sąmokslas ir visada galų gale „verkia paprastas žmogelis“.

Pasižiūrėjus į pastarojo dešimtmečio, ar kelių dešimtmečių, istoriją, pamatysime, kad pasekmės niekada nebuvo tokios baisios, kaip projektuojama. Nė iš tolo. Net tokia JAV pokario istorijos dalis, kaip Makartizmas („raganų medžioklė“) buvo ne įstatymų bazės, bet jos taikymo rezultatas.

Korporacijos apgins savo turtą (intelektinę nuosavybę) lygiai taip pat efektyviai (arba neefektyviai) ir su ACTA, ir be šios sustarties. Neproporcingų priemonių taikymas yra mažai tikėtinas, nes esamame viešųjų ryšių, bendrovių įvaizdžio ir nuotaikų balanse jis sukurtų didelį siūbavimą, kuris nepageidautinas patiems intelektinės nuosavybės gynėjams net labiau, negu piratams.

Esminė pergalė prieš intelektinės nuosavybės vagis (nelegalaus dalinimosi nustūmimas už socialiai priimtino vartojimo ribų) pasiekta jau seniai, o dabartiniai veiksmai yra ilgalaikio proceso dalis. Kovoje su piratavimu nebus vienos ir ilgalaikės pergalės, lygiai kaip jos nėra kovojant su mokesčių slėpimu, automobilių vagystėmis ar smurtu šeimoje. Tai ilgas procesas, o protestai prieš ACTA tėra neproporcingai susinervinusių „laisvės saugotojų“ nervingas erzelis, kuris užplūsta jaunus protus ir karštas širdis periodiškai.

Kai aš buvau jaunas, 1992 metų spalį, aš laikiau nepriimtiną Lietuvos konstituciją, priimamą referendume, ir balsavau prieš ją, nes man atrodė baisūs ir nežmoniški valstybės įgaliojimai (ypač susiję su nuosavybe), ir įtikinamai ir baisiai skambėjo scenarijai apie tai, kaip valdžia ką panorėjusi darys su žmonių nuosavybe. Dabar net pasijuokiu prisiminęs.

Andrius Užkalnis rašo tinklaraštyje „Protokolai

— — —

* A.Užkalnis linksmai kikena kamputyje kaip koks parazitas, todėl kad (1) jo knygų pardavimų kiekiai ir tebeparduodamų leidimų skaičius kaip ir neleidžia jam nusiminti, (2) nelegaliai parsisiurbtų knygų skaičius, tinkalaraščio ir straipsnių periodikoje skaitomumas ir laidų žiūrimumas siūlo jam nesijaudinti dėl sklaidos ir pažįstamumo – kad visi tik tokį turėtų, tai jiems labai gerai būtų; ir (3) autorius visiškai neima į plaučius piktųjų minios atstovų pastabų dėl jo kūrybos vertės, nes dažnai jų klausyti apie literatūrą – tas pats kas klausti namų augintinio (šuniuko, jūrų kiaulytės) patarimo, įsigijant automobilį. Tai štai toks autoriaus kerštingas atsakymas į kritiką.

** Nes nepaaiškino, iš kur pasaulyje imasi pinigai ir turtas.

12
 • 2012-02-14 | Marius Rimkevičius iš Facebook

  priviso tiek daug kalbančių apie acta… kaži ar bent 1% iš jų skaitė tekstą?..

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-14 | Andrius Užkalnis iš Facebook

  Jeigu kada FB įves „Dislike and Kill“ mygtuką, tai pirmiausia dėl manęs. Leonardai Rimkau, ačiū jums ypatingai.

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-14 | Andrewd

  Sveiki, :D taigi apie proporcingas priemones: taigi nepatingėjau vakar paieškoti straipsnių kuriuose buvo aprašyti įvykiai susiję su, autorių teisių pažeidimais:
  Anglijos studentas kuris savo puslapyje talpino tik nuorodas į failų puslapius. Gresianti maksimali bausmė Amerikoje iki 10 metų kalėjimo, tikslas ekstradicija iš UK į JAV. http://www.dailymail.co.uk/debate/article-2087574/Richard-ODwyer-extradition-A-naive-British-student-facing-10-years-chains.html .
  Senesni įvykiai Hurtlocker atvejis, kūrėjai/leidėjai susirenka 5000 ip adresų, teikia teismui, nauja verslo rūšis? Rodos skaičiau, kad hurt locker atveju buvo siunčiamas ir laiškas kuriame buvo raginama gražiuoju už filmo kopija susimokėti ~1000$, kad nebūtų civilinių ieškinių, (kiek ši informacija teisinga nežinau, bet http://torrentfreak.com/hurt-locker-makers-target-record-breaking-24583-bittorrent-users-110523/) http://www.bbc.co.uk/news/10212679. Kas vyko toliau, „byla“ atmesta. http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-15303490 .
  Dar vienas neblogas atvejis 24 dainos 1500000 $ bauda http://music.yahoo.com/blogs/amplifier/minnesota-mom-hit-with-15-million-fine-for-downloading-24-songs.html ir dar http://news.bbc.co.uk/2/hi/8177285.stm., ir dar daugiau turėtų būti pavyzdžių
  Esmė yra tame, kad kopijuoti ar siųstis šiais laikais labai lengva, užtenka dviejų klavišų paspaudimo ctrl+c arba pelės klavišo. Kitas dalykas, kad daugiausia yra rašoma apie tas vietas, kuriose sukasi didžiausi pinigai tai yra muzika ir filmai . Ne tik muzika ir filmai yra intelektinė nuosavybė, saugoma autorių teisių. http://news.yahoo.com/author-sopa-copyright-violator-sort-182832038.html
  Labai jau daug nuorodų komentare pridėjau, bet gal nieko…

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-13 | ACTA: Nusikaltimas ir bausmė « leo lenox

  [...] Zbygnewą, (pirmasis dar rašė žmonių kalba) ar tiesiai į protestuotojų širdis ietį varantį Andrių Užkalnį. Tiesa, jį gana klastingai outflankino commonsense.lt su supertėčiu Skirmantu, tačiau vėliau, [...]

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-13 | Audrius Do iš Facebook

  „… Bandymas prakišti ACTA tėra neproporcingai susinervinusių “autorių teisių saugotojų” nervingas erzelis, kuris tuos pinigų kapšus užplūsta periodiškai.“

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-13 | nepritariantiems

  Nepritariantiems tiesiog siūlau nebeatsiversti šio tinklaraščio – tegul autorius pats skaito savo despotiškus rašinius (turbūt provokacijas…) su tokio mąstymo šalininkais.
  O šiaip reikėtų prisiminti, kas ir kodėl draudė informacijos, saviraiškos, meno, tikėjimo ir t.t. laisvę sovietų sąjungoje… Tai kas dabar vyksta, vyksta dėl tų pačių priežasčių.

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-13 | Regis

  Eilinė chalturkė spėriai sukantis (kiek leidžia visa ko apimtys) tarp darbų, darbužėlių. Miak, miak kas per 10 min. spėjo atsidurti lėkštėje arba kompiuterio ekrane. Įdomu, kad toks portalo įrašas turėtų būti prie komentarų po įrašais, o ne aukščiau. Na bet, tai tik nuomonė.

  O juk tiek šioje istorijoje ir subistorijose vingių, kuriuos derėtų įsigilinus pamatyti. Ir tada tikrai neatrodo viskas taip paprasta. Būtent paprasta. Vien pavyzdžiui ko vertas pasirašymas iš mūsų pusės nepasidomėjus konstitucinio šios šalies savininko ką jis galvoja. Ar pvz. A.Užkalniui būtų suprantama kaip kokiam AB’e ar UAB’e direktorius skubėdamas sudėliotų parašiukus net neinformavęs firmos savininkų, kad ir kiek jų bebūtų. O juk ne už kalnų kitas Seimas, kita vyriausybė ir t.t. ir tik žiūrėk, kad tas pats A.Užkalnis jau garsiai nesispaudytų dėl to, kad koks ministras pirmininkas pvz. V.Uspaskich ir jo kompanija primeta jam savo valią.

  Man iš principo piratavimas neįdomus. Beveik neįdomūs su retomis išimtis ir lietuviški kūrėjai. Bent jau toks užkalninės stūmėjas tai tikrai. Taigi nuo vienos lazdos galo visiško persisotinimo, perėjau į kitą galą. Nevartoju piratinių kopijų, atitinkamai nesidomiu, neturiu suformavęs savo skonio, poreikių ir norų, ir net ir nežinau ką pirkti ir už ką mokėti. Kam nuo to geriau? Rimtiems autoriams tikrai ne. Valstybei irgi ne. Man tuo labiau. Tačiau kaip ne keista būtų visoje šitoje situacijoje yra laimėtojų. Yra tam tikri žmonės stumiantys „uždykinį“ arba „free“ produkciją, kuriems visi šie pasimetę, neišsilavinę, neišprusę vartotojai reikalingi kaip auditorija. Kaip rinkos dalis.

  Kam geriau, kad jaunimas vietoj to, kad skaitytų, klausytų, žiūrėtų arba tiesiog vartotų intelektualų produktą, trinsis kažkur prie kokios LNK studijos laukdami naujų žvaigždžių naujo kelelio. A.Užkalnis kikena. Jam dzin. Jų, jų tėvų, senelių ir prosenelių bėdos. Tai vat jeigu dzin, prašau susitaikyti su šios šalies piliečių sąmoningumo mažėjimu. Arba paprasčiau tariant durnėjimu. Nuo tos pačios „free“ ar pigios produkcijos. O juk šiandien 2012 su ACTA mes klojame pagrindus dabar su sauskelnėms lakstantiems vaikams. Ir jeigu yra dar tokių kurie nemato priežastinio ryšio tarp laisvės pasiekti informaciją ir ja dalintis ir gauto kuolo per galvą kur nors gatvėje, tai variantų tik keletas, dar nespėjo gauti per galvą, nežiūri dokumentinių laidų apie nusikaltimus, nesidomi rinkimais ir t.t. Ankščiau ar vėliau parsiras supratimas kuo laisvesnė ir išsilavinusi visuomenė tuo geriau visiems joje.

  Ir dar. Netikiu, kad apžabojus piratavimą, padidės konkrečiai kūrėjų pajamos. Tiesiog netikiu. Didesnė dalis dabartinio vartojimo turi tiesioginį priežastinį ryšį su prieinamumu. Arba paprasčiau kalbant, vartojama tik dėl to, kad tai mažai kainuoja. Kainuoja turiu omeny, laiką, pastangas, tuos pačius pinigus ir t.t. Būtent kūrėjus irgi nukentės. Nes jie tiesiog praras savo kūrinių sklaidą, sumažės jų vardo žinomumas arba atpažistomumas. Gal bus taip, kad kurti mažose rinkose neapsimokės. Kodėl? Kas A.Užkalnį žino dėl jo knygų? O kas žino iš jo laisvai ir nemokamai prieinamos produkcijos visur kur jis tik spėja vaidentis. Klausimas – kiek autorių vienu metu patemps, kad ir šis portalas – pinigų karta? Ir kiek autorių bus sąžiningi sau ir savo skaitytojui ir sugebės kažką nors kiek vertingesnio sukurti.

  .. tik keletas vietų apmąstymams apie ACTA ir viskas kas su tuo susiję.

  Atsakyti  |   Į viršų
  • 2012-02-13 | aušra maldeikiene

   O… Regis neskaito ????????

   Atsakyti  |   Į viršų
   • 2012-02-14 | Regis

    Pasiūlykit gerb. Aušra, kaip man sureaguoti adekvačiai ar neadekvačiai?

    Tarkim taip, pasirinkit pati – 1. taip aš skaitau, klausau, žiūriu arba paprasčiau tariant vartoju pačią įvairiausią kūrybą arba kūrybos produktus. Tačiau, paroje 24 valandos o metuose 365 dienos (tik), todėl laisvą savo laiką turiu skirstyti taip kaip man atrodo tinkama. Kadangi šiais interneto, kabelinės televizijos laikais yra begalės pasirinkimo galimybių patikėkit viskam neužtenka laiko arba tiesiog mano galimybių. Deja matyt visiems, ir man labiausiai, lietuvių autorių kūrybos vartoju tikrai nedaug. Tik čia nėra koks priekaištas, kad dabar viskas turi staiga darytis lengvai pasiekiama ir t.t. Tiesiog taip yra.

    2. Kas čia per keisti klausimai ar aš skaitau??? ?? ???. Atleiskite jūs turbūt šaipotės, man net ne aišku ar čia prašymas. Pasakysiu taip, jus man neįdomi, pati nesuvokiat ko klausiat ir ką daugiau čia berašysite netvirtai pažadu daugiau nebereaguoti.

    ir dar apie nesukramtytus kepsnius – ir gerai pagalvokite ar prašote po spektaklio, kad jums režisierius išaiškintų ką jis norėjo pasakyti. Tai vot ar aš jums koks režisierius ar aktorius, kad čia ką nors aiškinčiau. Ne, neaiškinsiu, todėl ir neklausinėkite kvailų klausimų kurių neužduoda net vaikai sėkmingai baigę darželius.

    Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-13 | Brauninkas

  „Esminė pergalė prieš intelektinės nuosavybės vagis (nelegalaus dalinimosi nustūmimas už socialiai priimtino vartojimo ribų) pasiekta jau seniai“

  Sakyčiau kaip tik atvirkščiai. Failu dalinimasis pasiekė tokį mastą, kad daugelis tą daro jau net nemastydami – automatu. Tuo sėkmingai naudojasi interneto tiekėjai, grotuvų ir net televizorių gamintojai. pvz pastaruoju metu atsirado TV modelių, kur torrento klientas idetas tiesiai i televizoriaus programinę įrangą – prijungi USB diska, LAN kabelį – ir pirmyn.
  Arba 3D televizoriai? Kokia būtų iš jų nauda Lietuvoj, jeigu nebutų torrentų?

  Esmė, ta, kad paradigmos pokytis masinio vartotojo smegenyse jau įvyko – jie viską nori gauti greitai, patogiai ir pigiai (geriausia – iš vis nemokamai). Kai vartotojas pamato, kad nukopjuoti failui tereikia mygtuką paspausti – jam ranka nekyla už tai mokėti didelius pinigus. O apie jokius ten intelektualinius ar juo labiau platinimo teisių niuansus,jam giliai nusišvilpt.
  Tas nuolatinis bambėjimas apie autorių teises nebent kažkiek pristabdo gal tik vienetus jautrios sielos žmonių. Visiem kitiem – absoliučiai dzin. Čia toks pats tuščias reikalas, kaip pvz butų įstatymiškai reikalauti būtinai PERSIŽEGNOTI perskaičius Užkalnio straipsnį su apeliacija į baudas ir kitokius pagraudenimus – blaivaus proto žmonės supranta, kad kai niekas nemato, o autorius tiesiogiai nežino, tai kaip ir niekam neskauda. :)

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-13 | ant kalno

  Oi tas už kalno, išpražių krykštauja, kaip gerai ACTA – visus vagis sutramdys, daro erzelį visame internete, dabar jau pripažįsta, kad ACTA visgi nėra labai gerai.:/Kam tiek triukšmo, dėl nieko. Visgi tas niekas yra tam, kad užKalno parodytų savo stiprų charakterį ir kietą būdą.UžKalno galima prilyginti Olialia pupytėms:D daug triukšmo, blizgesio, bet nieko giliau ir išliekančio.O kai straipsniuose pradeda kišti garliavą, tai čia išvis. Nu, neskaito tie garliaviškiai tokių straipsnių, neskaito ir nereikia jokių tyrimų daryti, kad tuo įsitikintum.

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2012-02-13 | Leo Lenox

  Andriau, viešbučiai dabar turi mokėti pinigus už išjungtus televizorius, bibliotekas dar ne taip seniai puolė, kad nedarytų per daug skaitmeninių knygų kopijų ir nenustebčiau, jei pasak autorių teisių turėtojų gynėjų, visas mokymo procesas yra totaliai ir negrįžtamai piratinis. Visa tai nepaisant fakto, kad už kserokopijas, kompaktus, kompiuterius, usb raktus ir visa kita jau yra mokami pinigai autorių teisių turėtojams dalykų, kurie dažniausiai į tas laikmenas nepatenka. O Jūs stebitės, kodėl tokie paveikūs apokaliptiniai ACTA scenarijai.

  Atsakyti  |   Į viršų
12

Parašykite savo nuomonę

Prašome į šį lauką nieko nerašyti