http://www.medverus.lt http://www.medverus.lt http://www.superkuauto.eu http://www.superkuauto.eu

Ingrida Šimonytė, tikras valstybės tarnautojo etalonas

Vienas amerikiečių humoristas* kalbėjo apie žmones, kurie oro uostuose priima keleivius prie tų langelių, kur reikia kreiptis, kai pasimeta lagaminai. Pagalvokite apie juos – jiems kiekviena diena yra bloga diena. Jie neturi nė vienos geros dienos. Visi, kas į juos kreipiasi, ateina surūgę, pikti ir ieškantys keršto. Tai siaubingas darbas.

Kai finansų ministrė Ingrida Šimonytė paskelbė, kad kitąmet jau biudžeto nebepateikinės ir nebedirbs jau turbūt kitą pavasarį, pirmiausiai pagalvojau būtent apie tai: kaip ji ilgai ištvėrė ir koks nedėkingas jos darbas.

Šimonytė turi gerbtiną ir puikų bruožą, kuris garantuoja, kad karjera politikoje bus trumpa (jei tokia apskritai bus)**. Ji turi labai mažai tolerancijos kvailiams, kurių kvailiais nevadino, bet niekada neslėpė, kad kantrybės jiems eikvoti nesiruošia. Tiems patiems kvailiams, kurie dar yra ir rinkėjai, ir kuriuos aš meiliai vadinu runkeliais ir varguoliais, kurie yra neišaugę iš vaikiško supratimo, kurie nežino, iš kur atsiranda pajamos, kurias paskui galima būtų perskirstyti.

Žmonių supratimas apie valstybės finansus yra tradiciškai apverktinas. Čia kalbu ne tik apie idiotišką įsitikinimą, kad valstybė turi labai daug pinigų, tik gaili pensininkams ir mamoms ir išleidžia valdininkų kelionėms ir limuzinams. Visuomenėje, tarp vidutinių žmonių, esama tik labai menko supratimo apskritai, kas tuos pinigus skirsto ir kaip***. Prisimenu, kažkada, beveik prieš du dešimtmečius, garsus estų TV pokalbininkas – anaiptol ne durniausias iš žmonių – Ormas Ott – kalbino Rusijos centrinio banko vadovą Viktorą Geraščenką, ir užklausė, ką anas daro, kai pas jį ateina „įstaigos, įmonės, ministerijos“ ir prašo pinigų, o jis neduoda jiems pinigų. Tuomet žaliavau priešais televizorių ir galvojau – Jėzau Marija, tai argi centrinis bankas skirsto biudžetinius asignavimus, tu kiulemiaja filadelfijau? Štai jums prašom. O Ott’as tikrai nebuvo žiopliausias: 90% jo žiūrovų nežinojo nė tiek.

Čia kita šalis, čia laisva Lietuva, bet supratimas maždaug toks pat (ką liudija žmonių pasisakymai žiniasklaidoje ir interneto komentaruose), Vyriausybėje – žmonės suprantantys daugiau, bet dažnai galvojantys apie savo politines karjeras ir antrinantys runkelių skleidžiamiems kliedesiams.

Ir šitoje tamsybės ir visuotinės paniekos Vakarų pasaulio ekonomikos tiesoms baloje Ingrida Šimonytė turėjo būti finansų ministre – ir niekada neatsiprašinėjo už tą darbą, kurį jai reikėjo daryti, ir nesistengė patikti tamsiems dundukams, kuriems būdavo paaiškinama, tiek kiek reikia, bet ne daugiau. Jei jie nesuprasdavo, tai buvo jų problema, nes finansų ministerija turi darbą tvarkyti valstybės finansus, o ne auklėti tuos, ką turėjo išmokslinti vidurinė mokykla.

Šimonytė nebijojo paliesti net šventosios populistinės karvės: diskalkulijos**** kamuojamų tauzytojų mito, esą reikia sumažinti valstybės valdymo išlaidas, ir tada visiems visko užteks. Valstybės valdymo išlaidas galima ir reikia sumažinti, tačiau tai nepakeis nė kiek ženkliau nei pensininkų, nei auginančių mamų, nei bedarbių padėties. Net jei valstybės valdymo išlaidos būtų sumažintos perpus, tai atsilieptų bendram biudžetui taip nežymiai, kad niekas nė nepastebėtų. Daugiausiai valstybė išleidžia (nors tamsuoliams ir labai patinka manyti kitaip) ne valdininkų automobiliams ir net ne ministrų kelionėms ir ne Seimo narių rašikliams ar parlamentarų automobiliams, o pensijoms, sveikatos apsaugai, mokytojų atlyginimams ir kitokiems reikalams, apie kuriuos zyziantieji patogiai pamiršta.

Todėl man labai gaila, kad ši finansų ministrė bus dirbusi taip neilgai. Kol Lietuvos valstybei reikia, tai tokių tarnautojų, kurie nepainiotų užuojautos varguoliams (kas yra natūralus ir krikščioniškas bruožas) su savo pareigomis, ir su sąžiningu kalbėjimu apie visų mūsų bendrą piniginę, net jei sąžiningai kalbėdamas apie ją nepasidarysi nei populiarus, nei mylimas, o geriausiu atveju būsi pavaizduotas kaip beširdis, ciniškas monstras, ramiai žiūrintis, kaip skurde gęsta vaikai ir seneliai.

Būti geru valstybės tarnautoju – darbas be atsidėkojimo, ir už tai niekas nepastato paminklų ir nepavadina tavo vardu gatvių. Kas, pavyzdžiui, šiandien prisimena geru žodžiu Aleksandrą Abišalą, ministrą pirmininką, kuris Lietuvą vairavo 1992 metais, kai buvo taip blogai, kad šiandien baisu net prisiminti. Todėl galima manyti, kad Ingridai Šimonytei irgi mažai kas padėkos, o gaila.

— — —

* Aš dažnai cituoju amerikiečių humoristus, nes jie turi nepalyginamai daugiau gerų įžvalgų, nei rusų humoristai ir Juozas Erlickas, kas, kaip esu sakęs, yra vienas ir tas pats, nors J.Erlickas rašo lietuviškai. Bet jis yra rusų humoristas, todėl lietuviams nepaprastai patinka, kaip koks Maksimas Galkinas.

** Būtent dėl šito paties bruožo mano paties perspektyvos politikoje yra nykstamai menkos: aš negalėčiau rimtu veidu sėdėti su apsibezdėjusiais glušiais ir klausytis jų nukliedėjusių vapesių apie tai, kiek valstybė ir ko jiems turi duoti, ir linkčioti galva, kad mane paskui išrinktų jų atstovu. Negalėčiau: aš jiems pirmas pasakyčiau – žmonės, jūs nusišnekat.

*** „Pinigų kartos“ skaitytojai, be abejo, išmano šiuos dalykus geriau, ir būtent todėl jie šiuo metu skaito komentarą tinklaraštyje, o ne maigo telefono mygtukus prie teliko, balsuodami už šokių konkurso dalyvius.

**** Vakarų pseudomokslo platinama teorija, pagal kurią negabumas matematikai yra susirgimas.

Andrius Užkalnis rašo tinklaraštyje Protokolai.

12
 • 2011-10-22 | ekonomikos ekspertas

  Geriausia vengti mokėti mokesčius kaip tik įmanoma, ką visi protingi, apsukrūs, nerunkeliai ir daro. Kam savo prakaitu išlaikyti kažkokios alkoholikės vaikus, jaunas mamytes (firmų vadoves ir mAAArketingo direktores) ir finansuoti debiliškas socialistines programas gėjams, imigrantams ir kitiems mušamiems? Ar ne geriau taupyti savo vaikų išlaikymui arba skaniai pravalgyti? Kai nebebus mokesčių, nebebus ir finansų ministrės ir runkelių problemų.

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-18 | aušra maldeikienė

  Šimonytė puiki ministrė ir viską geriausiu būdu paaiškina. Ir jau teigti, kad ji arogantiška būtų kvaila. Nora šiaip manau, kad arogancija yra puikus žmogaus bruožas. Priešingu atveju tave kiekvienas jaučiasi galintis murzinais piršteliais čiupinėti ir patarimus, kaip gyventi, dalinti. Tiesa, man skirtingai nei čia susirinkusiai publikai labai patinka Beno Rupeikos laidos. Jis randa žmonių, kurie į pasaulį žiūri kitaip., nei koks Užkalnis. Ir tai reiškia, kad pažiūrėjus tą ir aną turi platesnį kontekstą pasauliui apžiūrėti. Negi klausysi kokio LLRI sapalionių , kuris beje sako, kad tauta nori 11 proc. mokesčių.

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-17 | būtinai

  nu ne, Andriau, tu tokiem kazlekam pasakytum sekanciai: zmones, eikit jus na**ui nenusisnekeje. lol.

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-17 | Jonas

  Geras akmuo į B. Rupeikos daržą. Aš jo ir nepernešu…Labai gerbiu Lietuvos radiją, bet šita laida tai eina…Dažnai sutampa, kad šeštadienį baiginėju valgyti pietus, o fone groja LR ir išgirstu tą nevilties ir bolševikinio pavydo persmelktą Rupeikos balsą tai vos neapsivemiu ir bėgu prie radijos stotį perjungti…Tas jo balso tembras ir visa tematika tokią tamsą atneša, kad net baisu…

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-17 | Jurgita Nenoriu iš Facebook

  Kiciuk… :) Kad jiems nereikia uždirbti…. jie turi tik paskirstyti… :)

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-17 | Kice Kicienė iš Facebook

  elementarus rinkos ekomnomikos suvokimas sitai kompanijai – irgi visai svetimas.. Simonyte bent prisipazino, kad yra buhaltere – sugeba skaicius sudeti ir atimti, bet nezino kaip uzdirbti pinigus.. O strategu tarp ju – nera.. Ko gi noret – jie sovietu mokyti ekonomistai, kai studijavo tik ekonomine paolitika :) ))

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-17 | Jurgita Nenoriu iš Facebook

  Elementarios diplomatijos pagrindai Kubiliui, Šimonytei ir Grybauskaitei – itin svetimas reikalas. :) Tą pačią informaciją galima pasakyti kitokia intonacija ir jų kai kurie pralaimėjimai virstų laimėjimais. :)

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-17 | Egle Ki iš Facebook

  O man atrodo, kad Šimonytė visai normaliai paaiškina tautai :) . Na čia gal tik man taip atrodo, ne ji, tiesiog mažiau keikiama visokiuose komentaruose nei Kubilius

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-17 | Eglė

  Užkalnis, kaip visada jam nepatikusius žmones užvadina runkeliais ir kitais negražiais žodžiais. Bet iš principo straipsnis teisingas :) . netgi labai teisingas.

  Atsakyti  |   Į viršų
 • 2011-10-17 | Andrius Užkalnis iš Facebook

  O kiek sveikam žmogui turi užtekti kantrybės aiškinti, jei niekas nenori klausyti? Yra gi kažkur riba. Mes nė vienas nesam Motina Teresė. Paaiškino kelis kartus, bet jeigu žmonės tik sugeba žiūrėti šokių dešimtukus, tai gal tegul. Ir Kubilius, ir Šimonytė daro klaidą, nes jie išsilavinę žmonės – bendrauja su runkeliais kaip su suaugusiais, nepaisant to, kad su jais reikia kalbėtis kaip su neįgaliais.

  Atsakyti  |   Į viršų
12

Parašykite savo nuomonę

Prašome į šį lauką nieko nerašyti