http://www.medverus.lt http://www.medverus.lt http://www.superkuauto.eu http://www.superkuauto.eu

Privačios mokyklos – ne tik išrinktiesiems

Pastarosiomis savaitėmis spaudoje ir socialiniuose tinkluose galima buvo aptikti karštų diskusijų dėl privačių mokyklų naudos bei viso arsenalo pranašumų prieš didžiąją dalį valstybinių mokymo įstaigų Lietuvoje. Nevyniojant žodžių į vatą galima drąsiai teigti, kad šiuo metu Lietuvoje stiprioms mokykloms suskaičiuoti užtektų dviejų rankų pirštų, iš kurių tik nuo 2 iki 5 ne privačių mokyklų Lietuvoje mokinius gali paruošti geriems pasaulio universitetams. Ir tai yra faktas.

Tačiau kokia situacija su privačiomis mokyklomis yra ten, kur jos jau nuo 17 amžiaus yra tapusios neatsiejama stiprios švietimo sistemos dalimi ir, atleiskite, būsiu šališkas, bet panašių klausimų, privati ar valstybinė, sau nekelia jau seniai; kalbu apie Angliją.

Nepaisant to, jog Britų salyne mokslas yra mokamas ir tikrai ne pats pigiausias, tačiau kainos už aukščiausios kokybės išsilavinimą nėra neprieinamos. Iš viso Jungtinėje Karalystėje privačias pradines bei vidurines mokyklas lanko per 620 000, arba vienas iš septynių visų šalies mokinių, kurių tėvai gali rinktis, į kurią mokyklą leisti savo atžalą iš gausaus 2 600 skirtingų mokymo įstaigų skaičiaus. 16-18 metų būsimųjų abiturientų jose mokosi dar daugiau – apie 18 %. Pastaraisiais metais nuolat auga ir mokinių iš užsienio skaičius, kuriuos tėvai išleidžia mokytis į privačias Anglijos mokyklas, dažniausiai nuo 15-16 metų.

Septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Mary Fleur ir Donaldas Cameronai savo sūnų, dabartinį Didžiosios Britaijos Ministrą Pirmininką Davidą taip pat leido į privačią ir prestižinę Etono mokyklą, kurios metraštyje po trijų dešimtmečių jo vardas buvo įrašytas šalia kitų dvidešimties prieš jį šalį valdžiusių Premjerų pavardžių. Kurie tėvai tik nenorėtų ir nelinkėtų savo atžalai pasiekti panašių aukštumu. Tiesa, planas tapti Premjeru arba Premjere (Didžiosios Britanijos), galimas daiktas, gali ir neišdegti, tačiau jau dabar domėtis investicija į privačių mokyklų teikiamą puikų išsilavinimą jūsų vaikui be abejo verta. Neveltui britai bei amerikiečiai pasaulyje išpopuliarino šūkį „investuokime į savo vaikų ateitį”.

Pradinis ir vidurinis išsilavinimas

Pirmoji akademinio gyvenimo pakopa, kaip ir visur, taip ir Jungtinėje Karalystėje, laukia ant pradinio bei viduriniojo mokslo laiptelių. Mokslas šioje šalyje yra privalomas vaikams nuo penkerių iki septyniolikos metų amžiaus. Nuo kitų metų mokyklą lankyti pradėję mokiniai, pirmąjį smambutį išgirdę 2013–aisiais, mokyklą jau lankys iki pilnametystės, tai yra aštuoniolikos metų.

Pirmoji pakopa – pradinė arba paruošiamoji mokykla, kurią lanko vaikai nuo 5 iki 11 metų. Valstybinės institucijos „Independent School Council” duomenimis, vidutinė vieno semestro kaina paruošiamojoje privačioje dieninėje mokymo įstaigoje siekia 2 600 svarų sterlingų. Didžiojoje Britanijoje mokslo metai trunka tris semestrus, iš viso 38 savaites.

Privačios mokyklos čia yra skirstomos į dienines (Day Schools) bei apgyvendinimą per mokslo metus teikiančias (Boarding Schools) mokyklas. Pavadinimas „Boarding School” Didžiojoje Britanijoje yra vartojamas jau keletą šimtmečių; jis yra kilęs iš žodžių „bed” (liet. lova) ir „board” (liet. lenta), iš anksto perspėjantis tėvus apie griežtą tokių mokyklų drausminę aplinką. Tačiau visuomet galite pasirinkti, ar norėtumėte vaiką atiduoti į mokytojų bei prižiūrėtojų rankas visiems mokslo metams, ar po pamokų pasiimti savo atžalą į namus. Pasirinkus „boarding” variantą, vidutinė kaina už vieną iš trijų mokslo metų trimestrų išaugtų iki 3200-4300 svarų sterlingų.

Tolesnio išsilavinimo privačiose mokyklose vaikai gali siekti Senior Independent Schools vadinamose mokymo įstaigose, skirtose mokiniams nuo 11 iki 16 metų. Čia mokslas dieninėse mokyklose atsieina vidutiniškai £3000, o „boarding” mokykloje – £6600.

Paskutinis laiptelis iki universiteto laukia mokinių nuo 16 iki 18 metų amžiaus, lankančių taip vadinamas Sixth form klases. Kaina už mokslą jose jau turėtų siekti nuo 3000 iki 7000 svarų sterlingų.

Verta dėmesio tai, jog iš viso Jungtinėje Karalystėje privačias įvairių pakopų mokyklas lanko vos 7 iš 100 moksleivių, tačiau iškalbinga statistika byloja apie nepalyginamai didesnius šansus įstoti į gerą arba labai gerą universitetą lyginant su besimokančiais valstybinėse mokyklose mokiniais: privačias mokyklas pabaigę mokiniai turi vidutiniškai 7 kartus daugiau galimybių už savo bendraamžius iš valstybinių mokyklų.

Privalumai ir trūkumai

Didžiausias privačių mokymo įstaigų privalumas prieš valstybines, kaip ir visame pasaulyje, taip ir Britanijoje, yra nepriekaištinga mokslo kokybė. Tik jose dirba geriausi specialistai ir pedagogai, naudojantys laiko patikrintas akademines metodikas bei nuolat ruošiantys geriausiais įvertinimais valstybinius egzaminus išlaikančius vaikus. Be mokslo kokybės, tokiose mokyklose yra išugdomi studijoms geruose universitetuose bei darbo rinkai būtini gebėjimai, tokie kaip komandinis darbas, pasitikėjimas savimi, nepriekaištinga iškalba, gebėjimas laisvai ir su bet kuo bendrauti.

Nuo jaunų dienų klasėse skatinama sveika draugiška konkurencija, stiprus atsakomybės jausmas ir ugdomos lyderio savybės. Vaikai kartu auga, tobulėja ir visam gyvenimui tampa draugais su bendramoksliais, ateityje greičiausiai pasieksiančiais ne ką mažesnių aukštumų; ir čia kaip niekur kitur tiktų sena nerašyta taisyklė: „Kartais ne tiek svarbu, ką mokaisi – svarbu su kuo mokaisi“. Vėliau būsimieji darbuotojai pabaigę privačias mokyklas jau pirmajame savo darbe uždirba vidutiniškai 30% daugiau nei jų bendraamžiai. Tai, žinoma, tik materialinė ir karjeros pusės, tačiau dar svarbiau yra tai, kad gerose mokyklose vaikus supanti drausminga aplinka juos išugdo kaip pareigingus ir atsakingus žmones, o apie riziką „nueiti į šoną” tikriausiai čia apskritai neverta šnekėti.

Vis dėlto privačios vidurinės nėra absoliuti panacėja ir turi savų trūkumų. Bene vienas iš pagrindinių – tai didžiulis akademinis krūvis, tenkantis jose besimokantiems vaikams. Valstybinėse mokyklose, atitinkamai, krūvis yra mažesnis, dėl to daugiau laiko lieka popamokiniams būreliams bei vaiko laisvalaikiui. Kitas iš privačių mokyklų skeptikų girdimas argumentas, jog į tokią mokyklą yra nepalyginamai sunkiau įstoti ir niekada negali būti tikras dėl kitų metų. Net jeigu įstoti ir pavyko, niekuomet negalite būti visiškai tikri, ar po semestro kito jūsų vaikas ir toliau čia mokysis dėl nuolatinės mokinių kaitos pagal demonstruojamus rezultatus. Privačių mokyklų mokytojų bei administracijos viltys dažnai būna milžiniškos, nes tik nuo mokinių valstybinių egzaminų rezultatų tiesiogiai priklauso mokyklos kokybė: kuo ji didesnė, tuo daugiau pinigų papildo mokymo įstaigos biudžetą, ir tuo geresnius mokytojus įstengiama pasikviesti, iš kurių atitinkamai tikimasi dar geresnių rezultatų ateityje, tad pastarieji stengiasi išspausti iš mokinių visus pajėgumus.

Taigi, nors pastaraisiais kriziniais metais privačių mokyklų skeptikų argumentai viešojoje erdvėje girdimi vis dažniau, tačiau būtų išties sunku ginčytis, jog privačių mokyklų nauda yra didžiulė ir iš pirmo žvilgsnio ne visuomet deramai įvertinama. Žvelgiant į mokslą kaip į ilgalaikę investiciją, tikslas išleisti savo atžalą į gerą mokyklą anaiptol nėra nepasiekiamas, kitaip nei gali atrodyti išvydus didžiules sumas už mokslą. Svarbiausia, jog jų dydis staiga netaptų siurprizu, tad nuolatinis, sistemingas taupymas nuo vaiko gimimo (arba dar anksčiau) ateityje gali suteikti didelio džiaugsmo gėrintis vaisiais, kurių šaknys iš tiesų nėra tokios karčios.

Apačioje keletas naudingų nuorodų, kuriuose rasite svarbiausią informaciją apie private mokslą Jungtinėje Karalystėje:

http://www.best-schools.co.uk/best-schools.aspx (geriausių šalies privačių mokyklų sąrašas su įmokų už mokslą dydžiais).

http://www.isc.co.uk/ (nepriklausoma mokyklų vertinimo organizacija).

  • 2012-04-23 | Dali.us

    Nėra viskas taip juodai balta. Viskas priklauso ne tik kokią mokyklą baigei (nors žinoma UK yra „premjerų“ mokyklos, bet tai nėra tiesiogiai susiję su mokslo kokybe, labiau su kastomis.
    Savi savus priima į darbą ir moka didesnes algas.

    Beje, idomi būtų ir paralelė tarp tėvų turto ir vaikų pasiekimų.

    Atsakyti  |   Į viršų

Parašykite savo nuomonę

Prašome į šį lauką nieko nerašyti