http://www.medverus.lt http://www.medverus.lt http://www.superkuauto.eu http://www.superkuauto.eu
Lankytojų vertinimas: 0

Po Italijos saule

Spausdinti
2011-10-24 Rasa Tapinienė

Bylojama, kad IV a., kai vienas įtakingiausių katalikų bažnyčios teologų – šv. Augustinas paprašė –  šv. Ambraziejų vykti į misiją Romoje, šis sutriko, kaip elgtis, mat romėnai pasnikavo ne tą pačią dieną kaip liepė jo tradicijos. Šv. Augustinas išmintingai patarė: „Romoje elkis kaip romėnai.“

Ši auksinė taisyklė galioja ir šiandien – svetimame krašte taikykis prie jo papročių ir tradicijų.

Ir jau tavo bėdos, jei pilvas pradeda gurgti anksčiau nei Italijoje vakarienei atsidaro užeigos (paprastai nuo 19 – 19:30; žinoma, „spąstai turistams“ veikia visą dieną).

Galiausiai palaimingai klestelėjus osteria (neformali, nebrangi vieta) ar trattoria (vidutinio brangumo, dažniausiai šeimai priklausanti užeiga), padavėjas netrukus prisistatys su duona. Ir visai nesvarbu – valgysite jūs ją ar ne, ji bus įtraukta į sąskaitą (apie 1.50 euro).

Dažniausiai pasiūlys ir vandens. Tačiau pirkti vadenį, ypač Romoje, būtų nuodėmė.

Švaraus, gardaus, ledinio vandens visame mieste galima gauti nemokamai. Pažangi Romos vandentiekio sistema – akvedukai – neretai priskiriama senojo pasaulio stebuklams.

Tiesiog susiraskite vieną iš daugiau nei 2 500 nasoni – „didelę nosį“ – dauguma jų cilindro formos. Į juos vanduo atiteka iš Peschiera rezervuaro. Gurgėdamas požeminiais kanalais jis net vasarą išlieka maloniai vėsus. Leidimą gerti šį vandenį įteisino Romos valdžia, todėl vietiniai jį vadina l’acqua del sindaco, t.y. mero vandeniu. Iš nasoni atsigaivinti ar pasipildyti butelį galima visą dieną, ištisus metus. Be to, mieste yra daugiau nei 90 fontanų, iš kurių taip pat visiškai saugu gerti vandenį. Pats populiariausias – La Barcaccia (Valtis) Ispanijos aikštėje (Piazza di Spagna).

Užsakytus patiekalus paprastai atneš tokia tvarka:

L’antipasto („prieš valgį“), t.y. šalti užkandžiai - crostinibruschetta, etc.

Įdomus atradimas – skrudinta duona su šonine, ožkos sūriu, medumi ir mažaisiais špinatais. Užkandžių kainos vidutiniškai svyruoja nuo 1.50 iki 12 eurų.

Il primo, arba „pirmasis patiekalas“, dažniausiai yra tiršta daržovių sriuba,  daugiaryžis, zuppa (sriuba) arba makaronai. Esu minėjusi, kad nesu didelė jų gerbėja, bet reikia pripažinti, kad Italijoje jiems atsispirti tiesiog neįmanoma: nepriekaištingai išvirti, o nuo variacijų akys raibsta. Kainos 5 – 15 eurų.

Il secondo, arba „antrasis patiekalas“, mūsuose būtų pagrindinis – raudona mėsa, paukštiena ar žuvis. Beje, pastarosios, kaip ir jūros gėrybių Romoje valgyti nerekomenduojama. Elementarią logiką kažkada išdėstė vietos gyventojas: Ar jūs matėte Romoje jūrą? Tai užtat…

Labai neblogai ruošiama vyne troškinta kiauliena su slyvomis. O Toskanoje galima drąsiai mėgautis šerniena. Nespėjau sugraibyti fotoaparato, kai važiuojant iš vieno mažo miesčiuko į kitą, prieš pat automobilį išniro ir per kelią nurūko juodakailių kriuksių banda. Kainos vidutiniškai svyruoja nuo 7 iki 20 eurų. Žymiojo florentietiško steiko kaina gali svyruoti nuo 40 iki 80 eurų už pusę kilogramo. Restoranuose, žinoma, kainos didesnės.

Il contorno, arba „garnyras“ prie antrojo patiekalo, yra daržovės, pvz. melanzane (baklažanai), spinaci (špinatai) ar insalata (salotos). Kainos vidutiniškai svyruoja apie 4 – 7 eurus.

Il dolce, arba „desertas“, smaližiaujamas su kava. Ne balinta! Tokia geriama tik per pusryčius. Ir ne ekspreso (taip važiuoja traukinys), o espreso.

Porcijos gan didelės, tad penki patiekalai standartinio dydžio skrandžiui bus neįveikiama užduotis. Kreivais žvilgsniais niekas nevarstys, jei šios patiekalų tvarkos nesilaikysite ar valgį dalinsitės.

Paprašę sąskaitos (Il conto, per favore) dažniausiai rasite į ją įtrauktus il servizio (arbatpinigiai/aptarnavimo mokestis – paprastai 10 proc.) ir il coperto (mokestis už duoną ir vandenį), tad papildomai palikti nieko nereikia.

Lankytojų vertinimas

VN:F [1.9.10_1130]
Interjeras
Aptarnavimas
Meniu pateikimas ir turinys
Maisto skonis
Vieta ir pasiekiamumas
Kaina
Reitingas: 0. Vertino: 0.
  • 2012-11-12 | saule

    VA:F [1.9.10_1130]
    Reitingas: 0. Vertino: 0.

    coperto mokestis uz staltiese ir medziagine servetele burnelei valyt

    Reply  |   Į viršų

Parašykite savo nuomonę

Prašome į šį lauką nieko nerašyti