http://www.medverus.lt http://www.medverus.lt http://www.superkuauto.eu http://www.superkuauto.eu
Lankytojų vertinimas: 25

“Juodoji gulbė” – vaizdais šokiruojantis filmas

Spausdinti
2011-02-05 Martynas Klimas

Darrenas Aronofsky gali pasigirti ne tik neištariama pavarde. Jis pastatė „Pi“, „Fontaną“ ir „Requiem for A Dream“, mėgstamiausią 15-21 metų merginų filmą NE apie gėjus vampyrus.

Nieko keisto, kad ir „Juodoji gulbe“ sulaukia aukštų įvertinimų. Keista yra tai, kad skelbiama jog kiti du jo filmai bus apie „Wolverine“ iš „X-men“ ir superšarvais vilkintį inžinierių.

Filmas „Juodoji gulbė“ prasideda nuo baleto tamsoje, kur Nina (Natalie Portman, „Žvaigždžių Karai“, „Leonas“, „Be Įsipareigojimų“) šoka su kažkokiu demonu-balerunu. Apleidus
sapnų karalystę paaiškėja, kad Ninos baleto teatrui reikia šio to naujo, kad padėtų išsilaikyti. Režisierius Thomas (Vincentas Casselas, „Vilko brolija“, „Dobermanas“, „Eastern Promises“) nori statyti naują „Gulbių ežero“ versija. Aišku, visos balerinos nori gauti Gulbės Karalienės vaidmenį.

Ninai pakeliui maišosi naujokė Lily (Mila Kunis, „Elijaus knyga“, „Naktinis pasimatymas“, „Max Payne“) ir tuoj teatrą apleisti turėsianti veteranė Beth (Winona Ryder, „Dilema“, „Žvaigždžių kelias“ ir keli kiti filmai, kuriuose jos neatpažinau). Visą šį češkių ir dramos kokteilį dar pagardina stresas, kuri pradeda dilinti Ninos realybės suvokimą…

Pirmą kartą einant į filmą kasoje paprašė parodyti asmens dokumentą. „Juodoji gulbė“ puikuojasi ženkleliu N-16. Ir nors galima ginčytis, kad interneto laikais nuo jaunimo nieko nepaslėpsi, šiame filme tikrai yra vizualiai įspūdingų vietų: nuo nagų karpymo iki Ninos masturbacijos. „Nagų karpymas?“, – paklausite jūs. Taip, suderinus vaizdus ir garsus net ir tai verčia rangytis kėdėje.

Filmą tikrai verta žiūrėti kine, kad pajustum maksimalų efektą. Deja, kartais tie vaizdai tampa numanomi: kiek skausmo galima suteikti, pvz., pirštams? Arba kokia tikimybė, kad tarp „Gulbių ežero“ ir veikėjų gyvenimo neįsisuks paralelės?

Natalie Portman labai gerai moka vaidinti stresą išgyvenančią, prie palūžimo ribos atsidūrusią moterį. Ta abejonė veide, tos dramatiškos akys…jai tai išeina natūraliai. Aišku, tada galima ginčytis tada ar ji gerai vaidina, ar jai tiesiog sekasi. Bet savo darbą filme ji padaro, abejonių atsidavimu vaidmeniui nėra. Bet kaip sakė vienas šalutinis veikėjas filme „Jūs – balerinos? Nieko nuostabaus, kad atrodote vienodai“. Taip tikrai, šalutinės balerinos yra beveik neatskiriamos. Gerai, kad bent pagrindines veikėjas atskirti lengva. Aišku, kartais filmais pasitelkia tokius pigius triukus, kaip priešingų spalvų rūbai. Jei nebūtumėte supratę simbolikos.

Galiausiai sakyčiau filmo pasiekimas nėra siužeto linija. Istorija, bendrai paėmus, bando sujungti „Kovos klubo“ elementus su „Mergina, verta milijono“. Ne, geriausiai jam pavyksta
vaizdais šokiruoti žiūrovus, jais perteikiant Ninos slinkimą į beprotystę. Kaip jau minėjau, pasirenkami gal pigūs triukai, kaip kada, bet kas sakė, kad iš pigių detalių negalima padaryti nieko gero?

Naujų, svarbių minčių ir gyvenimo apmąstymo filmas nesukelia, bet dėl „šoko vertės“ vizualinių sprendimų pažiūrėt verta.

Lankytojų vertinimas

VN:F [1.9.10_1130]
Originalumas
Siužetas
Vaidyba
Žanro reikalavimai
Žiūrėjimas antrą kartą
Smagumo faktorius
Reitingas: 24. Vertino: 4.
 • 2011-10-01 | Regina

  VA:F [1.9.10_1130]
  Reitingas: 1. Vertino: 1.

  Filmas puikus ir labai sudėtingas ( nereikia rašyti recenzijų, jei nieko, žmogau, nesupranti ir neperkandi), tai kelionė į talentingo ir kultūringo žmogaus pasąmonę, tai susidūrimas su savo Šešėliu (S.Freudo terminas) – balerina Nina bando išlaisvinti savyje “Juodąją gulbę”, kupiną žiaurios aistros, vitališką. Tai padaryti sunku, nes merginos motina dukrą auklėja kitaip – matysite ir skausmingą atsiskyrimą nuo Motinos archetipo (jam priklauso kad ir tas recenzijoje minimas nagų karpymas, juk ten “kalasi” juodosios gulbės plunksna ir motina tai kerpa, motina neleidžia savo vaikui dėl vaidmens tapti “juodąja”…) Tačiau “juodumo” reikalauja ir baleto režisierius – jo vizijoje baltoji ir juodoji gulbrės yra ta pati moteris. Dėl tobulo baleto jis pasiryžęs Niną perkeisti. Be kitų klausimų, filmas siūlo svarstyti, kokia yra genialumo, tobulumo kaina. Sukūrės tobulą eilėraštį Antanas Garšva išprotėja (Škėmos “Balta drobulė”), o filmo herojė, suvaidinusi tobulą savo vaidmenį, žūsta.

  Reply  |   Į viršų
 • 2011-02-12 | Žiūrime ir vertiname Be įsipareigojimų filmas kaip tik Valentino dienai | Pinigu Karta

  [...] įsipareigojimų“ prasideda nuo „Adomo ir Ievos“: jauni Adamas (Ashtonas Kutcheris) ir Emma (Natalie Portman) pirmą kartą susitiko jaunimo stovykloje neištariamu pavadinimu (tai tarsi stovyklų [...]

  Reply  |   Į viršų
 • 2011-02-07 | kri

  VA:F [1.9.10_1130]
  Reitingas: 0. Vertino: 0.

  Turėčiau pasakyti – prastoka recenzija… Tai apžvalgai trūksta kažkokio filmo apibendrinimo, įvertinimo – akylesnio pažvelgimo į filmą, o ne tik paviršutiniškų kelių dalykų paminėjimo. Recenzuotojui užkliūva nagų karpymas ir masturbacija, o pagrindinių konfliktų jis filme neįžvelgia…
  Gaila, kad recenzija yra 100 kartų prastesnė nei pats filmas.

  Reply  |   Į viršų
  • 2011-02-13 | Martynas Klimas

   VN:F [1.9.10_1130]
   Reitingas: 0. Vertino: 0.

   Aš jau išsakiau, kad filmo konfliktinė, “minties” pusė neįkvėpia nieko naujo. Aišku, sunku nupasakot “nespoilinant”, bet tėvas, savo lūkesčius spaudžiantis į vaiką, išsilaisvinimo iš namų idėjos, streso manijos haliucinacijos, mirties dėl tobulybės ir pan temos. nėra nieko naujo. Apie sąmonės “triukus” padėti sau geriau parodė “Fight Club”, apie tobulybę ir mirtį, lūkesčių projektavimą, kaltę – “Mergina verta milijono”.

   Man užkliūva masturbacija, nagų karpymas nes tai sukelia minčių, sukrečia, parodo darbą. Tai, manau, yra didesnis pasiekimas, kai kino žiaurybių esi prisodrintas taip, kad ekrane ką nors į gabalus plėšant visiškai nieko nejauti. Ir kai sėdi nemaloniai rangydamasis kėdėje vien karpant nagus ar kai šokis stulbina labiau visi “Avatar” kosminiai sprogimai – tai yra pasiekimas. Vizualumas yra stiprioji “Gulbės” pusė, taip sakiau ir sakysiu.

   Reply  |   Į viršų
 • 2011-02-06 | df

  VA:F [1.9.10_1130]
  Reitingas: 0. Vertino: 0.

  Silpna apžvalga, labai silpna…
  O kas gi čia? „šoka su kažkokiu demonu-balerunu” KAŽKOKIU?

  13 metų vaikas turbūt rašė.

  Reply  |   Į viršų

Parašykite savo nuomonę

Prašome į šį lauką nieko nerašyti